Pentowo
W okresie wiosenno-letnim można nas spotkać w Pentowie - unikatowym miejscu, w którym rokrocznie gniazduje ok. 20 par bociana białego. Jest to jedna z największych kolonii tego ptaka w naszym kraju. Co ciekawe, Pentowo to tylko jedno gospodarstwo - ponad stuletni majątek z tradycjami szlacheckimi, na który składa się dwór z drewnianych bali oraz zabudowania gospodarcze - stajnie, stodoła, drewutnia.
  Właśnie ze względu na tak duże zagęszczenie bocianów Pentowo od 2001 roku nosi miano Europejskiej Wsi Bocianiej - tytuł ten przyznaje się tylko jednemu miejscu w danym kraju. Pentowski majątek położony jest w cudownej scenerii narwiańskich starorzeczy i rozlewisk. Ogromne połacie kwitnących łąk i pastwisk oraz widok sielsko pasących się koni sprawia, że nie tylko bociany czują się tutaj komfortowo. Na odwiedzających czekają dwie wieże widokowe oraz „Galeria Bociania", w której co roku wystawiane są zdjęcia znakomitych fotografików. Znajduje się tutaj również punkt informacyjny oraz sklepik z publikacjami ornitologicznymi i pamiątkami.
  Opiekę nad wioską sprawuje Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, z którego ramienia na co dzień opiekujemy się bocianami, prowadzimy punkt informacyjny i oprowadzamy Gości.

  W tej zakładce postaramy się na bieżąco relacjonować przebieg akcji związanej z lęgami naszych poczciwych boćków.

Puchalski w Pentowie 

  Z okazji obchodów Roku Włodzimierza Puchalskiego (czyli 100. rocznicy urodzin i 30. rocznicy Jego odejścia). Galeria Bociania PTOP w Pentowie prezentuje wystawę nieznanych zdjęć twórcy "Bezkrwawych łowów".

  Ekspozycja jest już od 1 maja b.r. dostępna dla gości zwiedzających europejską wioskę bocianią, a obejmuje ponad 30 niepublikowanych dotąd ujęć. Są to głównie portrety nadnarwiańskich bocianów, wykonane przez słynnego przyrodnika w latach 50-60. ubiegłego wieku w okolicach Tykocina oraz wsi Morusy w której mieszkał autor.

  Jako ciekawostkę dołączono reportaż z 1934 roku z akcji badania bocianów (do transportu klatek z ptakami wykorzystano samoloty LOT!), a także powiększony fragment taśmy filmu Puchalskiego o podlaskich boćkach oraz widoki Tykocina sprzed pół wieku. Odbitki na potrzeby wystawy zostały specjalnie wykonane wprost z oryginalnych negatywów, pochodzących z prywatnego archiwum Włodzimierza Puchalskiego. Przechowuje je (wraz z innymi pamiątkami po wielkim przyrodniku i fotografie) Muzeum w Zamku Królewskim w podkrakowskich Niepołomicach, które zgodziło się udostępnić te cenne zbiory na prośbę PTOP.

 

tekst: Arkadiusz Szaraniec

Biebrza i Narew

Przyroda

Miejsca

Kultura

Ludzie

Bociany

wydarzenia    stado    psy    konie    dwie rzeki   wataha   galeria   oferta   linki   kontakt

 

.