Alaskan Malamute

Nazwa malamut pochodzi od nazwy szczepu Eskimosów Malhemiute, jest to jedna z najstarszych ras arktycznych psów pociągowych. Wymagano od nich przede wszystkim siły i wytrzymałości, a nie szybkości. Często nazywano je lokomotywą północy.

Alaskany malamute to psy silne i wytrzymałe, aczkolwiek dośc powolne. Pierwotnie były wykorzystywane do przewożenia sporych ładunków na duże odległości. W XIX wieku zaprzęgi malamutów z Nome rzadko pokonywały osiem kilometrów na godzinę, niemniej jednak pracowały chętnie i ofiarnie. Współczesne malamuty dośc wiernie odpowiadają  wyglądem swoim protoplastom, niestety selecja dzisiejszych hodowców sprawiła, że mało jest już przedstawicieli tej rasy, którzy z biegania w zaprzęgu czerpią radośc. Tym bardziej jesteśmy szczęśliwi, że w naszym stadzie takie malamuty posiadamy.

Alaskan malamut to pies przede wszystkim dumny. Z wielkim upodobaniem wynajduje sobie miejsca, z których będzie mógł spoglądać na świat i swoich towarzyszy z góry. Jego pewność siebie sprawia, że pomimo, iż jest psem hierarchicznym, nie potrzebuje podkreślać swojej pozycji na każdym kroku. Malamut to urodzony władca: silny, pewny siebie i zrównoważony. Niestety jego „siła spokoju” sprawiła, iż malamut z psa pracującego w ostatnich latach coraz częściej przeistacza się w… kanapowca.

W stosunku do swoich pobratymców, o ile ktoś mu nie podpadnie, malamuty wykazują wiele cierpliwości oraz są skore do zabaw. Oczywiście mowa tu o psach, które w miarę bezboleśnie ustaliły swoją hierarchie, w przeciwnym razie ten uśmiechnięty misiek zamienia się w zawziętego i pamiętliwego potwora, który tylko czeka na okazję, aby dobrać się do przeciwnika. Dwóch nielubiących się malamutów w jednej parze, w zaprzęgu ustawić się nie da.

Nie jest to też łatwy partner dla człowieka, pomimo, iż jest do niego przyjaźnie nastawiony. Jego potrzeba dominacji sprawia, że bardzo trudno przejąć nad nim kontrolę, tym bardziej, że do tego potrzebny jest również szacunek. Gdy uda się nam jednak to osiągnąć, malamut staje się wesołym, oddanym i gotowym na wszystko towarzyszem.

 

 

 

Psy zaprzęgowe

Alaskan Malamute

Pies Grenlandzki

Syberian Husky

Maszer

Trening

Psi Hotel

wydarzenia    stado    psy    konie    dwie rzeki   wataha   galeria   oferta   linki   kontakt