Siberian Husky

Siberian husky pochodzi ze wschodniej Syberii, gdzie występował ok. 3000 lat temu. Na początku XX wieku handlarz futer z Nome – William Goosak – sprowadził na Alaskę zaprzęg siberianów. Pierwszy ich start w wyścigu All Alaska Sweepstake nie należał do udanych, aczkolwiek tylko z powodu kiepskiego maszera. Rasa zyskała rozgłos kilka lat później, gdy zauroczył się nią Leonhard Seppala.

Siberian husky jest psem sporo mniejszym od malamuta, dzięki czemu dobrze ciągnie w zaprzęgu przy dużej prędkości. Duże psy mają proporcjonalnie mniej mięśni i kości niż małe, toteż na długich dystansach męczą się szybciej. Mały rozmiar siberianów powoduje też, iż psy nie mają problemu z pozbyciem się nadmiaru ciepła.

Siberian jest bardzo żywym, ruchliwym i zwinnym psem. Uwielbia się bawić zarówno z ludźmi jak i innymi psami. Oznaki agresji w stosunku do innych psów są niezmiernie rzadkie. Niemniej jednak ten żywy temperament sprawia, iż nie jest on taki odporny na stres jak malamut oraz jest przyczyną częstych „samowolnych oddaleń się” psa. Najlepszym lekarstwem na te ucieczki jest praca, którą siberiany, podobnie jak inne psy zaprzęgowe uwielbiają. Żywy charakter siberiana sprawia również, że trafiwszy w niepowołane ręce staje się siejącą zniszczenie maszyną albo sfrustrowanym, smutnym psem. Chęć pracy u siberiana jest daleko bardziej rozbudowana niż u jego wielkiego kuzyna – malamuta.                                   

 

 

 

Psy zaprzęgowe

Alaskan Malamute

Pies Grenlandzki

Syberian Husky

Maszer

Trening

Psi Hotel

wydarzenia    stado    psy    konie    dwie rzeki   wataha   galeria   oferta   linki   kontakt