Pies to nasz wszechstronny towarzysz,  cząstka natury, czułość, śmiech i wesołość. Jako najstarszy udomowiony ssak mięsożerny, podążał za nami po całej kuli ziemskiej, pod wszystkie szerokości geograficzne.  Pies to symbol bezinteresownej miłości i bezgranicznego oddania.

Od niepamiętnych czasów ludzie wykorzystują pracę psów zaprzęgowych. W ciężkich warunkach polarnych ciągnięte przez wytrzymałe psy sanie były jedynym środkiem lokomocji. Syberia, Alaska, Grenlandia… wszędzie tam psy towarzyszyły ludziom zarówno w życiu codziennym, jak i w ekspedycjach badawczych. Husky – ogólna nazwa, która powstała w XIX w. ze skróconej wersji słowa Eskimos to psy o podwójnej okrywie włosowej i szpiczastych uszach, niezwykle wytrzymałe, odporne i  silne. Najlepszą cechą dobrego psa zaprzęgowego jest zapał do pracy, bez względu na to czy mówimy o czasach, w których niejednokrotnie od tego zależało życie ludzi czy o współczesności, gdy psy są głównie używane w sporcie. Eskimosi starannie selekcjonowali je, kastrując te przeciętne i rozmnażając tylko te wybitnie pracowite. Efektem jest pies, dla którego praca, bieg w zaprzęgu to radość. Przez lata Eskimosi wytworzyli kilka ras psów pociągowych: Alaskan malamute, Siberian husky, Pies grenlandzki oraz Samojed. Psy te posiadają wszelkie przymioty potrzebne tym ludziom w ich codziennym życiu. Dzisiaj człowiek nie potrzebuje już psów tym wymiarze, niemniej jednak chce jeździć zaprzęgiem…  więc organizuje zawody. W pogoni za zwycięstwami, walce z rywalami i czasem wyselekcjonował psy szybsze, stworzone do ścigania się. Tak powstały Alaskan husky, a jeszcze później greystery, euro dogi itp.

 Husky to  radosne psy, ich uśmiechnięte mordy z wywieszonym jęzorem to charakterystyczny obrazek. Taki radosny i życzliwy stosunek mają do ludzi nawet obcych, aczkolwiek najbardziej kochają tych, którzy zapewniają im to do czego zostały stworzone, bo ich największą miłością jest praca.

Szamański Krąg to świat psów husky. Razem z nimi mieszkamy, spędzamy wolny czas i pracujemy. W naszym obcowaniu z tymi psami kładziemy szczególny nacisk na to, aby charakter ich pracy był zbliżony do tego do jakiego zostały stworzone i wyselekcjonowane, a na poparcie naszej filozofii niech posłużą słowa Boba Thomas’a – przewodniczącego Międzynarodowego Klubu Husky Siberyjskiego:

  „Syberyjczyki są czymś w rodzaju ścigających się starych sportowych samochodów. Wiesz, że nowsze modele są szybsze, ale jest coś szczególnego w prowadzeniu takiego starego klasyka”.

 

 

 

Adopcje

Psy zaprzęgowe

Alaskan Malamute

Pies Grenlandzki

Syberian Husky

Maszer

Trening

Psi Hotel

 

wydarzenia    stado    psy    konie    dwie rzeki   wataha   galeria   oferta   linki   kontakt

Sleddog.pl