Trening… to słowo, które w Szamańskim Kręgu pojawia się bez przerwy – trenują psy, trenują konie, trenuje Wataha…

To w czasie treningu nawiązujemy najlepszą więź ze zwierzętami, podnosimy wspólnie umiejętności, uczymy się siebie nawzajem. Właśnie podczas treningu spędzamy ze sobą najwięcej czasu, to wtedy rodzi się niezwykła przyjaźń, której fundamentem jest uczucie oparte na zaufaniu.

Trening psiego zaprzęgu różni się zdecydowanie w zależności od przeznaczenia, długości dystansu do pokonania, czy rasy psów wchodzących w jego skład. O przebiegu i charakterze treningu decydują także warunki w jakich jest prowadzony np. pora roku, temperatura, rodzaj podłoża, czy choćby to czy poruszamy się po terenie otwartym czy po wąskich leśnych drogach.

Zupełnie innych zachowań wymaga się od psów wyścigowych niż od zaprzęgów wyprawowych czy rekreacyjnych, które muszą być bardziej zrównoważone niż temperamentne. Różni się także trenowanie psów na wyścigi sprinterskie od trenowania tych, biorących udział w wyścigach długodystansowych. A już całkiem inaczej wygląda przygotowanie teamu o charakterze transportowym.

Można powiedzieć, że nasze zaprzęgi mają charakter podróżniczo-transportowy. Typ naszych psów dużo lepiej predysponuje je do wolniejszej pracy z dużym obciążeniem niż do bardzo szybkiego biegu  „na pusto”. Nie zmieniamy ich przeznaczenia, które wykształcało się przez lata. Pracując często w trudnym terenie – piaszczyste lub bagienne podłoże czy choćby kopny śnieg – nasze psy muszą być bardzo dobrze przygotowane siłowo, mieć odpowiednią mentalność i dużą wolę pracy. W takich warunkach stanie na saniach czy wózku jest praktycznie niemożliwe. Dlatego też niezbędne jest dobre przygotowanie maszera, który potrafi przez wiele kilometrów biec za zaprzęgiem, pomagając w newralgicznych momentach. Nie ma nic bardziej spajającego drużynę niż wspólna walka na treningu. Psy czujące oparcie w człowieku, angażują się bez reszty. Tak zdobyty autorytet pozwala nam stać się prawdziwym przywódcą stada, którego psy darzą prawdziwym zaufaniem.

 

 

 
   
 
 
 

 
 

 

 

wydarzenia    stado    psy    konie    dwie rzeki   wataha   galeria   oferta   linki   kontakt

 

Sleddog.pl