Biebrza - dzika rzeka, płynąc przez podlaskie niziny maluje meandrami, starorzeczam i unoszącymi się nad nią mgłami krajobraz. To ostatnia taka rzeka, nietknięta ręką człowieka, a jednocześnie tak z Nim związana. Co roku, tworząc olbrzymie i spektakularne rozlewiska, Biebrza staje się ptasią areną, miejscem odpoczynku, schronieniem…

Biebrza to nie tylko rzeka, to filozofia życia. Wzbudza emocje w każdym, kto miał okazję się z nią zetknąć. Można ją kochać, można nienawidzić, ale na pewno nie można przejść przez nią obojętnie. Ludzie, którzy tu przyjeżdżają - prawie zawsze wracają, niektórzy z nich zostają… Zostawiają swoje domy, czasem rodziny i dają pochłonąć się Biebrzy. Dlaczego? …bo tu można zobaczyć tysięczny klucz gęsi w marcowy poranek, usłyszeć beczenie kszyka czy spotkać króla bagien - łosia. Tu zachwycą nas wiosenne, żółte łąki wydziergane kaczeńcami, a zapach bagna zwyczajnego wprowadzi nas w nostalgiczny nastrój.

Biebrza - rzeka życia, wyznaczająca rytm ludziom i zwierzętom.

Narew - polska Amazonka, rzeka o wielu korytach, które z lotu ptaka przypominają otoczony bagnami labirynt. Są one tak ze sobą splątane, że trudno zorientować się, w którym właściwie kierunku płynie… splątana jak ludzkie życie ... pełna niespodzianek dobrych i złych, wielka niewiadoma.... Narwiański labirynt przez miejscową ludność traktowany jest z wielkim szacunkiem. Niejeden śmiałek wybierając się w podróż rzeką, dotarł w zupełnie inne miejsce niż zamierzał.

Bagienna dolina Narwi jest jedną z ostatnich w Europie ostoi ptactwa. Rozległe moczary, porośnięte gąszczem trzcin i turzyc są rajem dla skrzydlatych gości. W dolinie niewiele jest lasów, tylko na obrzeżach rosną te bagienne zwane olsami, nadając jej niesamowity, owiany mgłą tajemnicy nastrój, potęgowany przez łkanie orlika, który tu ukrył swoje gniazdo.

Dwie rzeki… Biebrza i Narew. Obydwie wyjątkowe, magiczne, owiane tajemnicą, splątane losami ludzi i zwierząt. Ich gościnne doliny urzekły nas i sprawiły, że zapragnęliśmy tu zamieszkać…

Sleddog.pl

 

 

 

 

 
wydarzenia    stado    psy    konie    dwie rzeki   wataha   galeria   oferta   linki   kontakt
Biebrza i Narew

Przyroda

Miejsca

Kultura

Ludzie

Bociany